6 zasad pakowania plecaka

Przed wyjazdem gdziekolwiek musisz sobie zadać pytanie nie tylko „co spakować?”, ale też „jak to spakować?”. Wbrew pozorom sposób rozmieszczenia ekwipunku w plecaku będzie miał duży wpływ na Twój komfort, a w niektórych sytuacjach także na bezpieczeństwo. Oczywiście nie powiem Ci dokładnie, gdzie, który przedmiot umieścić, bo to zależy od tego jaki plecak posiadasz i co dokładnie musisz do niego zmieścić. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.

 

1. Zastanów się, jakie jest prawdopodobieństwo skorzystania z konkretnych rzeczy. Te, których będziesz używać rzadko umieść na spodzie, a te, które często – na górze. Unikniesz w ten sposób codziennego, bezsensownego przerzucania gratów.

 

2. Środek ciężkości spakowanego plecaka powinien się znajdować nisko więc najcięższe rzeczy umieść na samym dole (ja do dolnej komory pakuję zapas jedzenia, bo on zwykle waży najwięcej). Jeśli nosisz ze sobą sprzęt biwakowy, to namiot przymocuj nisko, a karimatę wysoko. Będziesz się czuć stabilniej i będziesz mniej podatny(a) na podmuchy wiatru i chwianie się – w górach, na eksponowanych szlakach może to mieć ogromne znaczenie.

 

3. Sprzęt rozkładaj równomiernie – unikaj sytuacji, w której z lewej strony umieścisz same ciężki rzeczy, a prawą wypchasz skarpetkami i majtkami. W przeciwnym razie po przejściu góra kilku kilometrów będziesz klął, że plecak przechyla Ci się na jedną stronę.

 

4. Pakuj plecak możliwie ciasno, nie zostawiając wolnej przestrzeni miedzy rzeczami. Jeśli pakujesz coś niewymiarowego, co nie za bardzo pasuje kształtem do plecaka, to wolne przestrzenie, które powstaną należy wypchać np. ubraniami. Jeśli tego nie zrobisz, to plecak nie będzie stabilny i niewygodny w noszeniu.

 

5. Staraj się rzeczy delikatne, które łatwo uszkodzić, pakować w sam środek plecaka, niejako okładając je po bokach np. ubraniami.

 

6. To co się może rozlać lub rozsypać pakuj osobno, a przy najmniej w zawiązane szczelnie woreczki foliowe. Odkrycie wieczorem, że cała zawartość plecaka jest upaćkana szamponem nie poprawi Ci humoru.