Kompletujemy apteczkę

Właściwe spakowanie apteczki nie jest rzeczą łatwą. Istnieją co najmniej dwie szkoły, jak należy to robić. Jedna zakłada, że należy przewidzieć tak dużo sytuacji, jak to tylko możliwe i przed każdą się zabezpieczyć – czyli zabrać mnóstwa rozmaitych leków. Druga sugeruje pakowanie możliwie najmniejszej ilości medykamentów bo:

a) leki należy przechowywać w „suchy, chłodnym i zacienionym miejscu”, co w podróży jest praktycznie niemożliwe – mniejsza z tym jeśli taki lek po prostu Ci nie pomoże, gorzej jeśli Ci zaszkodzi, a jest to możliwe,

b) leki zabrane z Europy mogą się okazać nieskuteczne w walce z lokalnymi odmianami mikrobów, nawet jeśli wywołują one tę samą chorobę,

c) jeśli nie jesteś lekarzem prawdopodobnie i tak nie będziesz w stanie określić co Ci dolega i jak to coś leczyć; branie np. antybiotyków w sytuacji, w której nie wiesz nawet, czy zaatakowały Cię wirusy, bakterie, czy pierwotniaki nie jest dobrym pomysłem. Z tych powodów ja nie zabieram antybiotyków.

 

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, apteczka musi być dopasowana do indywidualnego stanu zdrowia (choroby przewlekłe, uczulenia itp.), miejsca, w które jedziesz oraz charakteru podróży (inaczej przygotujesz apteczkę na tygodniowy pobyt w mieście, a inaczej na tygodniowe przedzieranie się przez dżunglę). Przygotowaną propozycję wyposażenia apteczki powinieneś skonsultować z lekarzem medycyny podróży – on najlepiej będzie wiedział, co dokładnie należy zabrać w rejon, do którego się udajesz, a także powie, których leków nie wolno łączyć!

 

UWAGA – PRZED WYBOREM I UŻYCIEM KONKRETNYCH LEKÓW SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM!

 

Ja jestem zwolennikiem apteczki ograniczonej do minimum i zabieram:

 

- środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy (najlepiej w jednym).

Większość tego typu preparatów oparta jest na jednej z trzech substancji czynnych: paracetamolu, ibuprofenie lub kwasie acetylosalicylowym. Ja stawiam na ibuprofen, bo łączy wszystkie 3 wymienione wyżej funkcje. Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego (czyli nie leczy, a jedynie zwalcza objawy), a kwas acetylosalicylowy dodatkowo rozrzedza krew, co w przypadku krwotoku lub zakażenia wirusem gorączki krwotocznej może skończyć się tragicznie.

- środek na biegunkę (z wiadomych powodów)

 Ja zabieram węgiel, Smectę i czasem Stoperan. Ty powinieneś zabrać to na co Twój organizm dobrze reaguje i nie występuję przeciwwskazania do stosowania (warto przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem).

- tabletki na ból gardła

- woda utleniona

- proszek antybakteryjny (zasypka)

- plastry

- bandaż, jałowe kompresy gazowe, zapinki do bandaża, nożyczki

- bandaż elastyczny

- środek przeciwalergiczny

Może się okazać, że tam, gdzie jedziesz występują nieznane w Polsce alergeny, na które jesteś uczulony, a nawet o tym nie wiesz.

- jednorazowe strzykawki

Jeśli jedziesz do biednego kraju, o niskim standardzie służby zdrowia, może się okazać, że w przychodni jednorazowe strzykawki są… wielorazowe. Wtedy możesz dać lekarzowi swoją własną, sterylną i w ten sposób uniknąć zakażenia.

- pęseta

Czasem żeby poczuć się lepiej wystarczy wyjąć drzazgę.

- lek antymalaryczny

Tylko jeśli potrzeba i tylko taki, który zaleci lekarz.

 

Jeśli jesteś uczulony na jad owadów rozważ zabranie adrenaliny w autostrzykawkach!

 • Paweł

  Ibuprofen również obniża krzepliwość krwi pozdrawiam :)

  • Małgorzata

   Nie widziałam o tym, ale prócz tych wszystkich medykamentów które zazwyczaj zabieramy ze sobą weźmy też coś przeciwko…zaparciom..ja do apteczki pakuję dicopeg junior.Dlaczego dla dzieci nie dla dorosłych zapytacie? Bo nie lubię z niczym przesadzać , a dla dzieci to w większości przypadków znaczy bezpieczny

 • Lizzy Bennet

  Na sraczkę (jako lekarz), polecam wziąć jeszcze elektrolity (np. Orsalit) w saszetkach, w razie potrzeby 3×1 saszetkę oraz probiotyki np. Trilac, Lacidofil, Dicflor (wtedy 2-3×1 tabletka). Elektrolity też przydadzą się w razie odwodnienia z wysiłku. W razie wymiotów warto pamiętać, że schłodzone płyny są lepiej tolerowane przez żołądek :)