W Muzeum Czekolady. 10 czekoladowych faktów, o których nie miałeś pojęcia

Szwendając się ostatnio po Barcelonie zapuściłem się do Muzeum Czekolady. Wszystkie eksponaty są wykonane z czekolady. Jest wśród nich czekoladowa Sagrada Familia(!) Było warto! Polecam! To najsmaczniejsze muzeum, w jakim byłem. Sam bilet wstępu też jest pyszny – to czekoladowy batonik z napisem „tiquet”. W środku na zwiedzających czeka również wiele przepysznych czekoladowych ciekawostek…

1. Wbrew temu co się powszechnie uważa, Aztekowie wcale nie byli pierwszymi ludźmi, którzy znali kakao. Badacze odkryli słowo „kakao” w języku Olmeków żyjących około 3000 lat temu.

Czekoladowy waran

2. Według legendy drzewo kakaowca zostało ludziom podarowane przez najłaskawszego z azteckich bogów, od którego imienia – Quetzalcoalt – pochodzi nazwa Xocolatl, czyli pierwszego napoju wytwarzanego z kakao.

3. Słodkie kakao jest wynalazkiem Europejczyków. Aztekowie, a przed nimi Majowie pili gorzki napój o nazwie „xocolatl”. Dla bardziej wyrazistego smaku dodawali do niego chili.

Czekoladowe Smerfy – już wiem, czemu Gargamel tak bardzo chciał je zjeść

4. Skąd się wzięły „bombonierki”? Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „bonbon” czyli cukierek. W XVIII w. na dworze francuskim i pośród tamtejszej arystokracji pojawił się zwyczaj przechowywania małych czekoladek w ozdobnych pojemnikach, tak aby w każdej chwili można ich było skosztować.

Pierwsze reklamy czekoladowych pyszności

5. W państwie Azteków ziarna kakaowca były tak cenne, że używano ich zamiast waluty. Według różnych źródeł niewolnik miał kosztować 100 ziaren, a królik był w cenie… usług prostytutki – 10 ziaren.

Czekoladowy jelonek Bambi (z dodatkiem barwników)

6. Biała czekolada nie jest… czekoladą tylko wyrobem cukierniczym. Dlaczego? Dlatego, że w jej składzie nie ma kakao.

Salamandra z Parku Guell wykonana z białej czekolady

7. Kakao do Europy sprowadził Krzysztof Kolumb. Jego pomnik stoi w reprezentacyjnym miejscu Barcelony.

A może by tak chociaż gryza?

8. Na początku ekspansji kakao w Europie, państwa posiadające kolonie w Afryce nakładały na ten przysmak wysokie podatki. Chciały w ten sposób ograniczyć jego spożycie, na korzyść zwiększonego popytu na kawę i herbatę pochodzącą z ich kolonii. Obecnie nawet 40% kakao jest produkowane w Afryce, przez Wybrzeże Kości Słoniowej. Z  Ameryki Południowej, ojczyzny kakao, pochodzi zaledwie kilkanaście procent.

Czekoladowa Sagrada Familia

9. Pierwszy zautomatyzowany warsztat produkujący czekoladę powstał w Barcelonie w 1777 r. , a pierwsze fabryki pojawiły się w XIX w. we Francji i Hiszpanii.

Korrida – wersja z czekolady

10. Oficjalna, łacińska nazwa, drzewa kakaowca brzmi „Theobroma cacao” i pochodzi od greckich słów „theos” – bóg i „broma” – napój, pokarm. Oznacza więc „napój bogów”

10 zabawnych zdjęć z różnych stron świata
Jak działają gejzery?