Dostaje sporo pytań dotyczących zdobycia wizy do Iranu, więc pomyślałem, że zbiorę wszystko do kupy i opiszę od A do Z, co i jak. Oczywiście dotyczy to tych, którzy chcą aplikować o wizę sami nie płacąc za pośrednictwo żadnej agencji. Macie do wyboru wizę turystyczną lub lotniskową. Każda z nich to wiza jednokrotnego wjazdu. Jedyna możliwość uzyskania pozwolenia na wielokrotny wjazd to wiza wjazdowa, ale żeby ją uzyskać, numer pozwolenia wizowego powinna załatwiać firma, do której jedziesz.
Co do magicznego konsulatu w Trabzonie… Nie korzystałem, ale słyszałem, że już nie działa tak, jak kiedyś i zdarzają się odmowy. Czyli loteria – chcesz to ryzykuj, ale jeśli wolisz mieć pewność to skorzystaj z jednej z opcji poniżej.
WIZA LOTNISKOWA
Warunki otrzymania wizy lotniskowej (info ze strony ambasady):
Uwaga! Wiza lotniskowa jest wydawana na maksymalnie 15 dni i kosztuje 50 EUR. Jeśli chcesz zostać dłużej musisz ubiegać się o wizę turystyczną w ambasadzie lub konsulacie. Jeśli Twój wniosek wizowy został wcześniej odrzucony przez ambasadę lub konsulat NIE możesz ubiegać się o wizę lotniskową!
1. Osoby ubiegające się o wizę turystyczną lub pielgrzymkową nie mają pozwolenia na pracę lub naukę w Islamskiej Republice Iranu.
2. Wiza lotniskowa nie jest wydawana osobom posiadającym paszporty dyplomatyczne, służbowe oraz dziennikarzom i reporterom. Ww. osoby muszą starać się o wizę w ambasadach Iranu.
3. Paszporty osób starających się o wizę muszą być ważne co najmniej przez 6 kolejnych miesięcy.
Jeśli masz w paszporcie pieczątkę Izraela to licz się z tym, że możesz nie zostać wpuszczony. W takiej sytuacji lepiej przed wyjazdem wymienić paszport.
4. Wymagane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na międzynarodowych lotniskach Iranu
WIZA TURYSTYCZNA
Koszt wizy turystycznej to 50 EUR, wydawana jest na okres do 30 dni (ile dostaniesz zależy od decyzji konsula, ale ja w ambasadzie w Warszawie nie miałem z tym problemów). Jest to wiza jednokrotnego wjazdu. Nie ma możliwości otrzymania wizy turystycznej wielokrotnego wjazdu. Czas oczekiwania na wydanie wizy to 7-8 dni roboczych, ale jeśli zależy Ci na czasie i wpłacisz kwotę o 50% większa, to wtedy czekasz tylko 2 dni (konieczna jest wpłata gotówkowa bezpośrednio w banku). Okres ważności wizy to 2 miesiące (w tym czasie musisz tylko wjechać, czyli wjeżdżasz np. dzień przed końcem ważności i zostajesz tyle ile konsul Ci pozwolił wydając wizę – max 30 dni). Warto zapytać w ambasadzie, czy ten termin nie uległ zmianie, bo jeszcze 1,5 roku temu data ważności wizy wynosiła tylko 1 miesiąc. Czas trwania całej procedury – licząc od momentu złożenia wniosku o numer pozwolenia wizowego, do momentu odbioru paszportu z dokumentem – to nawet 3-4 tygodnie.
Wymagane dokumenty, czyli co będzie Ci potrzebne (info ze strony ambasady):
1. Numer pozwolenia na wydanie wizy uzyskany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Iranu. Pozwolenie takie można uzyskać korzystając z pośrednictwa irańskich agencji turystycznych. (koszt:30 EUR)
W skrócie wygląda to tak, że zanim w ogóle zaniesiesz papiery do ambasady, musisz postarać się o przyznanie numeru pozwolenia wizowego, który nadaje MSZ w Teheranie. Teoretycznie są dwie opcje. Pierwsza – aplikujesz przez stronę MSZ Iranu. Ale jest to opcja tylko teoretyczna, bo od 1,5 roku ta strona nie działa – jest w budowie, wyskakują błędy, albo wszystko jest po persku i wygląda mniej więcej tak درخواست روادید از طریق آژانس و مراکز دولتی. Druga opcja (i w praktyce jedyna) – aplikujesz o ten numer za pośrednictwem perskiej agencji turystycznej (agencja pośredniczy tylko w uzyskaniu numeru, a nie kompletnej wizy!) Ja korzystałem z usług agencji key2persia i mimo, że raz musiałem się upomnieć o maila z odpowiedzią, to polecam. Wypełniasz TEN formularz. W polu „Passport type” wpisujesz „ordinary” (to zwykły paszport, bo zakładam, że nie dysponujesz dyplomatycznym ani innym cudem). Pola „job” i „occupation” – wpisz prawdę, ale nie wnikaj w szczegóły; jeśli wpiszesz „dziennikarz”, czy „fotograf”, to najprawdopodobniej możesz zapomnieć o wizie. Pole „Where do you wish to collect your visa?” – wskazujesz, w której ambasadzie lub konsulacie będziesz składał papiery. Koszt pośrednictwa przy uzyskaniu numeru to 30 EUR, które będziesz musiał wpłacić na ich konto w zagranicznym banku. Ważne! Dopytaj, jaki ma być tytuł przelewu, bo jeszcze 1,5 roku temu użycie zwrotu „Iran visa” groziło odrzuceniem przelewu. Decyzję odnośnie przyznania numeru powinieneś dostać w ciągu 10 dni roboczych (po tym czasie warto dopytać, czy na pewno go jeszcze nie ma). Twój numer zostanie przesłany bezpośrednio do wskazanego konsulatu lub ambasady, co oznacza, że nie musisz przynosić tego dokumentu ze sobą. Zadzwoń, zapytaj, czy już dostali, jeśli tak, to możemy przejść do następnego kroku. Termin ważności pozwolenia to 3 miesiące, czyli można je załatwić trochę wcześniej niż samą wizę.
2. Oryginał paszportu wnioskodawcy (ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy) oraz kopia strony paszportu z danymi osobowymi.
Dobrze gdyby nie było w nim izraelskiej wizy… Słyszałem o przypadkach ludzi, którym udało się wjechać do Iranu z izraelską wizą w paszporcie, ale po co szukać problemów.
3. Wniosek wizowy (do pobrania TUTAJ) odpowiednio wypełniony i podpisany przez osobę aplikującą o wizę (jeden egzemplarz) - wniosek powinien być wypełniony komputerowo.
Pole „Miejsce pobytu w Iranie – adres i telefon” – ja podałem adres pierwszego hostelu w jakim nocowałem. Nikt tego nie sprawdzał. Pole „Jakie kraje odwiedziłeś/aś?” – powinno pokrywać się z wizami i pieczątkami wbitymi do paszportu. W polu „Organizacja/firma/osoba zapraszająca, nazwa agencji turystycznej” nie wpisujesz NIC albo wpisujesz nazwę agencji, która załatwiała Ci numer pozwolenia wizowego.
4. Aktualne kolorowe zdjęcie paszportowe (bez okularów). Nie przyklejaj zdjęcia do formularza.
Zdjęcie typu paszportowego – na wprost. Wg info ze strony ambasady, kobiety NIE muszą dostarczać zdjęcia w chuście zakrywającej włosy (przepisy mogą się zmienić więc najlepiej dopytaj w ambasadzie)
5. Dowód wpłaty z banku za wnioskowaną wizę.
Wpłacasz odpowiednią kwotę w euro – ja kupiłem euro w kantorze i wpłaciłem w okienku w banku Nordea. Tak było najprościej. Jeśli chcesz zapłacić przelewem, to musisz poczekać aż wpłata zostanie zaksięgowana na koncie ambasady. Na konto ma trafić pełna kwota 50 EUR – wszelkie prowizje i opłaty bankowe pokrywasz Ty.
6. Dowód wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego (pokrywającego koszty ewakuacji medycznej oraz transportu zwłok).
Ja korzystałem z ubezpieczenia karty EURO 26, którą ubezpiecza AXA S.A.
Pamiętaj, że przepisy mogą się zmienić więc dobrze zrobisz jeśli przed samym wyjazdem zadzwonisz i wyjaśnisz wątpliwości: Ambasada Islamskiej Republiki Iranu znajduje się w Warszawie, przy ulicy Królowej Aldony 22 (Saska Kępa, niedaleko ulicy Francuskiej), informacji udzielają pod numerem telefonu 22 617 56 27, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-12. Link do strony internetowej TUTAJ.
Udanej podróży!:)